holding off christmas. – canada

bir ülkeye gittiğinizde başkenti gezip dolaşmanız o ülke hakkında size çok şey söylemez. ne zaman ki taşrada bir yerde, biraz zaman geçirirsiniz, o zaman anlamaya başlarsınız o  ülkenin gerçek kültürünü. ben bugüne kadar kanada hakkında hiçbir şey bilmiyormuşum meğer. yıllarca kanada’yı amerika’nın kuzeydeki bir eyaleti olarak görmüşüm. (çünkü hep böyle insansız, alakasız, karlı yerlerine gittim daha önce) burası bana kendimi, vatandaş olmadan amerikan hissettiren ilk yer oldu. o kadar amerikan duruyoruz ki burada, iki cümlede amerika’dan geldiğimiz anlaşılıyor. bugün stratford ve st. marys şehirlerini gezme fırsatı bulduk. arkadaşımın ruhunu hissedebilmek adına daha çok gezip dolaştım dışarıda. bugün ek olarak onunla giydiğim noel kazağı da üzerimdeydi. hatta muhtemelen yarın da giyerim, yeni aldığım bere ile harika gittiler. o kadar geriye gittim ki bu kazağı giydiğimde, evdeki kediyi kucaklama isteği içinde buldum kendimi. bu kazakla geçirdiğimiz noelde, ben arkadaşım ve kedisi vardı. kediyi ben elimde tutuyordum. bugün de bunu kaldırdım:IMG_1451sinüslerimi sıcak tutabilmek adına tüm gün bere giyiyor, gece de polar bere ile yatıyorum. sinüslerim açıldı en son olduğum penilisinden sonra. burnumdan ağrısız, acısız rahat nefes alabilmek ve gün içinde baş ağrısı çekmemek çok güzel bir duygu, bu yüzden hasta olup bunu kaybetmek istemiyorum, gece gündüz bere takıyorum. toronto noel marketinden aldığım bu bereyi çok sevdim. tüm kış bunu giyerim muhtemelen.

bugün stratford ve st marys de geçirdik tüm zamanımızı. dediğim gibi çok daha amerikan bekliyordum kanada’yı. suratıma ingiltere çarptı burada. zaten kanada’nın birleşik krallık’a bağlı olduğunu biliyorsunuzdur ama bu kadar da bağlı olmaya gerek yoktu bence yine de.

IMG_2329

burayı hiç unutmayacağım ama, buradan kendime çok sevimli bir oyuncak kral kuklası aldım. elimde oynatıp yeğenimle konuşacağım internet yoluyla. sarı kırmızı, çok sevimli bir kral. her yolculuğumda mutlaka bir oyuncak alırım. biraz oynadıktan sonra, başka çocuklara armağan eder, kendime başkalarını alırım. sonuç olarak hep oyuncak alırım.

IMG_2294

akşama kadar burada oyalanıp, konakladığımız şehir olan st. marys’e döndük. çünkü burada noel ışıklandırmalarını görmek istiyorduk. çocuk kalpli deli oluyor bunlara:

IMG_1546
IMG_2383

seni ilk gördüğümde başıma bir şey geldiğini anlamıştım ama sanırım bu kadarını ben bile beklemiyordum kendimden. uykulara sen diye yatıp, sen diye kalkacağımı, en güzel rüyalarımın sen olacağını, hiçbir şey yapmasan bile, rüyamda seni gördüm diye tüm günümün mutlu geçeceğini asla tahmin edemezdim.

seni rüyamda görmeyi çok seviyorum. ölene kadar her gece rüyamda benimle kal ne olur.

çocuk kalpli

dün arkadaşımın ruhunu hissederek gidip gezdiğim için mi bilmiyorum, gece harika şeyler oldu rüyamda. harika şeyler hissettim. arkadaşımın yanındaydım ama fiziksel olarak da onu hissediyordum. bu oluyor, motor sinirleriniz rüya sırasında çalışıp rüyanın gerçeğe yakınlığını arttırıyor, uyandığınızda gerçek mi rüya mı ayırt edemiyorsunuz. dün gece arkadaşımla aynı yatakta uzanmıştım yine. yatağımdaki ayıma sarıldığım gibi arkadaşımın karnına sarılmıştım. bunu gerçek hayatta hiç yaptım mı yapmadım mı emin değilim (umarım yapmışımdır) ama harika bir duyguydu. uyandığımda sanki gerçekten sarılmış gibi hissettim. uzak ara, onu net görebildiğim ve hissedebildiğim en iyi rüyaydı. böyle olunca tüm gün aklım havalarda dolaştım yine ve bir an önce akşam olsun da yatağıma girip, yanına geri döneyim diye bekledim. ve eğer gününüz dolu dolu geçerse, bu harika bir beklenti. yani tüm gün yatağın içinde uyumayı beklemek gibi değil, uyumayı hak edip yatağa girmek, uyumayı haketmek…

noel olduğu için mi güzel geliyor yoksa güzel olduğu için mi noel daha güzel yapıyor ama ben sevdim kanada’yı. kesin gene gelirim buraya.

okuyan herkese mutlu geceler,

çocuk kalpli

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.