çocuk kalpli’nin kosta rika notları.

bu sabah uyandığımda kendimle ilgili fark yaratmaya ve hayatımla ilgili bir şeyleri değiştirmeye karar vermiştim. öyle de yaptım. 6’da kalkıp, hem yürüyüş hem koşu yaptım. öyle çok koşamadım ama başlangıç için fena değildi. kumda koştuğunuz normal koştuğunuzun yarısıdır denir. ilk gün yarım km koşmuş oldum böylelikle.

IMG_3687

sabah 6da kalkıp yürüyüş yapmak ve sonrasında denize girip yüzmek, şu an en mantıklısı zaten, yoksa sıcak eziyor. sabah kimsenin olmadığı kumlarda gezmek de çok güzel.

daha önce gördüğüm hiçbir yere benzemiyor burası. belki çok az yer gördüğümdendir. hayatım boyunca sadece avrupa ülkelerini gördüm, bir de amerika’nın birkaç eyaletini. böyle bir yere ilk defa denk geliyorum.

bu dolaşmanın ardından eşimi uyandırıp onunla ilk önce denizde, sonra havuzda yüzdüm. annemi mutlu etmek adına videolar çektim, hatta bunu sosyal medya hesaplarımda da paylaştım. ama ne oldu? bikini ile video mu atılır diye bir ton laf yedim bu sefer de. umreye geldim sanki. yaptığıma pişman etti beni. ama havuzda go pro ile oynamak çok eğlenceliydi. go pro havuz aleti, denizde çok işe yaradığını söyleyemem. denizde çektiğimiz videolar çok olmadı. havuzda ise çok iyi sonuçlar aldık. condomuza ait ufacık bir havuzumuz var:

CA77A239-3DAB-42A9-998E-904E1620E326

gölgede kalan kısmı çok iyi oluyor öğle sıcağı sırasında. aslında saat 1’e kadar gayet enerjik ve mutlu geldim ama duş aldıktan sonra uzandığım koltukta ruhumu kaybetmişim artık. hayatımın en derin uykusuna daldım 3.05 mesajıma kadar.

bugün seni daha iyi hissedebilmek adına, gezdiğin şehirlerden birine plan yaptım. la fortuna’da dolaştığın yerlerde senin izlerini arayacağım. bunu bilsen, benimle kesin gurur duyardın. sen de benim gibi, uzun, huzur dolu uykulara dalarsın umarım. böylelikle belki aklına girerim, belki sen de, benim en sevdiğim şeyi yaparken beni hissedersin.

aslında buna çok ihtiyacım var. uyu biraz lütfen.

çocuk kalpli

yazdığım gibi, onun gezdiği şehirlerden birine gitmeye karar verdim, onu daha iyi hissedebilmek adına. kalbi ben nereye gidersem benimle geliyor ama dışarı çıkıp gezince, daha bir bütün oluyorum sanki arkadaşımla. lakin arkadaşımın kalbi sırf bana çalışıyor, biraz da sahibini yorsun istiyorum artık. bir şekilde gelmem lazım aklına ama bloke edilmeyi bir kere daha göze alamam. her blokede beyin hasarı alıyorum nöbet geçirdiğimden dolayı. bunun dışında da kendimi hatırlatamıyorum ne yazık ki. ben onun en sevdiği aktiviteyi yaparken, o da benimkini yapsın diledim sadece. arkadaşımın kalbine ilettim durumu. umarım gereğini yapar. arkadaşım, uykularının birinden huzur içinde kalktığında veya o uykuya huzur içinde yattığında beni hatırlar.

sevdim ben kosta rika’yı. yerel insanlara çok denk gelemiyoruz çünkü herkes amerikalı. sadece restoran sahipleri yerli. bize gringo diye hakaret ediyorlar. en kibar hali ile beyaz götlü amerikalılar demek. gayet haklılar. ülkelerini karış karış satın almış durumdayız. hem de çok ucuza. ben olsam daha kötü şeyler de derim.

yemeklerine çok alışamadım çünkü dışarıda yemek yemeyi çok sevmiyorum. yorgunluktan evde de pişirecek halimiz olmadığından şu an sadece muz ve ufak sandviçlerle besleniyorum. dışarı yemeye çıktığımda ise sadece salata yiyorum.

evde musluk suyu kullanmıyoruz hiç. çünkü eşimin annesinin söylediğine göre, o suyu içen eğer amerika’dan geliyorsa mutlaka ishal oluyormuş. odalarımızda şifreli kasalardan var. çünkü hırsızlık inanılmaz boyutlardaymış burada. yine söylediğine göre, çocukları kullanıyorlarmış bunun için, onları bir şekilde balkonlardan içeri ulaştırıp, değerli ne görürlerse aldırıyorlarmış. bu değerli tanımı ise çok üzücü. mesela bir bilgisayar veya telefon belki biraz para yapan bir şey ama sırt çantamla sahile yüzmeye gidemiyorum, ben denizdeyken alabileceklerinden dolayı. çantanın değeri ise 30 dolar ya var ya yok. çok üzücü şeyler bunlar.

dün sim kart almak için işkence çektim. aldığım kişi tek kelime ingilizce bilmiyordu ben de ispanyolca. google translate yardımı ile anlaşmaya çalıştık. bir seferde maksimum 2gb internet alabileceğimi ve bunun fiyatının yaklaşık 12 dolar olduğunu öğrendim. 2gb nerdeyse günlük kullanımım benim. böyle olunca dışarıda telefonla çok oynamamaya çalışıyorum bu yüzden. ayrıca sadece parası değil, her gün gidip para yükletmek kendi başına büyük bir eziyet. şu an bu yazıyı sahilden yazıyorum ama. günbatımını izlemek için gelmiştim. sanırım tek meraklısı ben değilmişim, yeni evli bir çift dış mekan çekimi yapıyor şu an:

ben gökyüzünü seviyorum, gökyüzü de beni. yıldızlar hakkındaki yorumlarım ne kadar doğru bilmiyorum ama yıldız bilgilerime hislerimi ekleyip yorumluyorum. bunu bilin isterim. bunun yanında bugün elinize bir miktar para geçecek, saat 3 gibi de sevgilinizle tartışacaksınız gibi yorumlardan daha çok, boyutlar arası geçişlerin, yıldızların konumlarına göre bazı günlerde daha sık yaşandığını, kapıların bu tarihlerde daha rahat açıldığını, kaleme almak istiyorum.

yıldızların çok anlamı var. dün gece gerçekten, benim için bir şeylerin değiştiğini hissettim. bugünkü hızlanmam bu yüzden. yarın sörf yapmayı düşünüyorum. sörf tahtalarımız var, yarın akşam bu saatlerde, muhetmelen 20 kişiden dayak yemiş gibi oluruz dalgalar ile dövüştüğümüzden. çok büyük dalgalar geliyor bulunduğumuz kıyıya.

okuyan herkese mutlu geceler,

çocuk kalpli