2020, too.

happy holidays’in ikinci mutlu günü. 3. gün yok zaten. bugün, noel bir kez daha kutlanacak beckylerle. her sene böyle yapıyoruz. ilk büyüklerimizle kutlayıp, sonra 1 gün daha, hep beraber tadını çıkarıyoruz. eskiden, çok daha özel bir gündü benim için. hala özel ama kreşte işe başladıktan sonra, öyle çok cocuğum oldu ki, lazarus hasreti çekmez oldum. bu sabah, sincaplarımı beslerken, hepsine kreştekilerimin adını vermeye çalışıyordum.

bundan sonra, sen blake’sin, sen lucas, sen de micah, bu da william olsun, hah anthony de geldi…yalnız enish ortalarda yok…

1 aydır, sürekli kar yağıp eriyordu, dün doldurmaya karar verdi. enish uyandırmadı beni bu sabah. fıstıklarını almaya gelmedi. hep kar olmuştur kesin, zavallı sincabım. görsem açacağım odamın camını akşam üzeri, gelsin girsin içeri diye. geceleri odamda yatsın. diğer sincaplarımın aksine, enish, onlar için yaptığım yuvada, onlarla uyumuyor. hepsi kardeşleri ama o başka bir yere gidiyor. bebekleri olabileceğini düşünüyorum. onlarla, bir yere saklanıyor olabilir gündüz vakitleri. kış, sincaplar için çok tehlikeli. hem kara batıp, çıkamayabiliyorlar hem de, karda yürürken, gökyüzündeki yırtıcıların, yemeği olabiliyorlar. michigan bu konuda da ünlü. yollarda, kocaman kuş ölüleri oluyor. aptal hayvan, sincabı kovalarken, arabanın altında kalıyor. hem çarpan arabayı, hem kendini mahvediyor. görünce korkuyorsunuz aslında. ya şimdi benim üzerimden bu hayvan mı uçuyor diye. yani istese beni bile yer!

happy holidays’in son 5 günü. benim için, tüm tatil, yoğun bir şekilde uyuyarak geçiyor. noel zamanı görmezden geldiğim, soğuk algınlığımın sıkıntıları, vuruyor bugünlerde. üzücü noelden sonra, nöbet geçirmeyeyim diye de klonopin alıyorum. günde 20 saat uyuyorum nerdeyse.

üzümlü krallık’ta da uyuyorum. üzümlü kekin kucağında uyansam da, kendimi, kaleme taşıttırıyorum. konuşmak istiyor ama boşver, gel uyuyalım, sen de benimle uyu, üzümlü kek, diyorum. ağlayarak geliyor ama geliyor. tabii ki mutlu değil, klonopin almama ama bir şey de diyemiyor. çünkü o da biliyor ki, şu an happy holidays’te uyumak yerine, eğer başarsa, sevincimden, dışarıda karlarda bile koşabilirdim…

happy holidays tatilimiz, son anda belli oldu. 1 gün en azından, çalışırız diyordu direktörüm becky ama vakalar ard arda gelince, kreş, 10 günlük kapanmaya ve temizlenmeye gitti. 3 ocak’ta, hasta, tek insan görmek istemiyorum diye de tehdit etti bizi. bu kapanmaların, her vakada, yapılması lazım ama rakamlar artık öyle çok arttı ki, tamamen patronun insiyatifinde olay. onlar da haklı, çünkü covid izni, paralı bir izin. çalışmasan da, paranı ödemek zorunda şirket. aileler de çok mutlu olmuyor. eminim, happy holidays’te çalışan bir sürü aile var. william’ın annesi, hemşire mesela, eşi de sağlık çalışanı. şu an william’a kim bakıyor? 3. yatak odamı bir an önce dekore edeceğim 2022 yılında. çalışmadığım günler, birinin ihtiyacı olursa, gel bana bırak çocuğu diyeceğim, bu şekilde çalışanlar için. para bile istemeyeceğim. şu an da diyebilseydim keşke. tüm evimizin dağınıklığını saklıyoruz 3. yatak odasında şu an. ben de iyi durumda değilim. william ile yapabileceğim, maksimum aktivite, onu yanıma yatırmak olur.

win-win bir iş yapıyorum. hep soruyorum kendime, para almasam bile bu işi yapar mıyım? cevaplar hep evet, çocuklar aklıma gelince. açık konuşmak gerekirse, öyle çok da para almıyorum zaten. saatlik ücretim $14. eğer, kendi başıma yaşasaydım, kiramı bile ödeyemezdim bu parayla. paramın tamamen kendime kalması ve biriktirebilmem tek avantajım. hep böyle olmayacak ama. eğitimim ve tecrübem eklenince, işler farklı olacak. ikisinin de olmadığı, 0’dan yeni bir kariyere başladım. gayet iyi alıyorum aslında. asgari ücretin üzerinde bir rakam. michigan’da 2021 yılı, asgari saat ücreti $10 dolardır.

3 ocak’ta, iki işime de geri dönüyorum. bir hafta sonra da, okul başlıyor. şu an, güç topluyorum bunlar için. 2022, ne olur farklı bir yıl olsun diyorum ama ingilizce okuduğumda rakamları, 2020 too, şeklinde algılıyor beynim.

böyle olmasın…

çocuk kalpli

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.