school shooting.

abd’de yaşayan tüm öğretmenlerin ve çocuk ailelerinin uyumadığı bir gece. inanılmaz bir vahşetle karşı karşıyayız. seri katiller birbirine şov yapıyor ve okulları silahla tarıyorlar. öğrenciler, öğretmenler ölüyor. birkaç gün önce burada da oldu. o gün, polis desteği istedik. hala destek yok. her siren sesinde ödümüz kopuyor. kreşe beyzbol sopası bile sokamıyoruz. ne fırlatacağız, oyuncak ayı mı, kamyon mu, araba mı? kapımız tekme ile bile açılır. sınıfların bahçeye açılan dış kapıları bile açık. herhangi bir yangın tehlikesine karşı, böyle olmak zorunda. gece ben de uyuyamadım. aklımı kaybetme noktasına geldim ve telefonu kapattım ama uykuya dalamadım, sürekli planlar yapıp durdum. 4 bebeği arka kapıdan kaçırsam, arabayla geçen birine versem, tekrar dönsem başka bebekler alsam, tanrım başka sınıflardaki çocuklar ölecek ve ben de öleceğim, ölmesem bile bununla yaşayamam ki…

okula geldim sabah. kimse uyuyamamış. veliler surat 5 karış geliyor. çocuklar da ağlıyor. etkileniyorlar ister istemez. bir de fotoğraf günü. bu fotoğraf günü ile ilgili bir lanet var zaten, ne zaman kalkışsak, bir şey çıkıyor. iptal ediyoruz yine. sınıflarda müzikli ve danslı aktiviteleri durduruyoruz, masal ve oyuncak dışında her şey yasak. müzikli oyuncaklar bile yasak. çocuklar gene dayanıyor ama bebekleri susturabilmek imkansız. onlar sadece sesli oyuncak seviyor. ilgilerini böyle topluyoruz. white noise olmadan da uyuyamıyorlar. infant 1’deyim hala çünkü yeni öğretmenin, background check’i hala gelmedi. 2 tane de yeni bebek var. asistanım da 150 kilo. ya bir şey de diyemiyorum, gencecik, çok hevesli ama her şeyi ben yapıyorum. bir ara 1 saat su içemedim. yüzüm kıpkırmızıydı kardio basmış gibi. saat 2 olunca, sen git öldün, dediler.

kapımızda nöbet tutuldu tüm gün. velilerden bazıları silahla geldi. avcı olanlar var, arabalarında taşıyabilirler. bazı öğretmenler de camdaydı hep.

hayatımın en korkunç öğretmenlik günlerinden biriydi.

çok sert de bir toplantı yaptık. bir şey olursa, tavuk gibi kaçacak öğretmen, şimdi binayı terketsin denildi. ben hayatta kaçmam ama suratı düşenler oldu. belki de yarın bırakırlar. bıraksınlar çünkü bize gerçekten yardım edecek, gerekirse şehit olacak öğretmenler lazım. bu fedakarlığı yapmak ile yükümlüyüz. ayrıca onurlu da bir ölüm. şeref duyarım ancak.

gece bir ara daldım yorgunluğa dayanamayıp ama arada kaldım. anlamı, astral çıkamadım ve uyanamadım da. korkunç bir histir. öldünüz mü, kaldınız mı anlayamazsınız. stress yaptıkça da uyanamazsınız. keşke enish hayatta olsaydı, dedim. cam tıkırtısı yapar, beni uyandırırdı gece ama enish yok artık.

haftaya tatile gidiyorum ama nasıl gidiyorum bilmiyorum. aklım hep okulda kalacak. huzurlu olamayacağım orada.

yarın en büyük çantalarımdan biri ile gideceğim kreşe. bebeklerden 3’ünü ona doldurabilirim. 2’sini de kollarıma alırım. sonra geri dönerim…

neler yazıyorum, neler yaşıyorum ben böyle ya…

çocuk kalpli

7 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Alev Abla dedi ki:

  Allah korusun ve kolaylık versin çok üzücü…

  Beğen

  1. Çok teşekkür ederim, evet zor günler bu anlamda. Bir gözüm arkada tatile giderken.

   Liked by 1 kişi

   1. Alev Abla dedi ki:

    Keyifli tatil olsun…

    Beğen

   2. Ve Iguanasız. 😂 Ben sürüngen sevmiyorum ya.

    Liked by 1 kişi

   3. Alev Abla dedi ki:

    Ah doğru Iguanalar olan yer.. Tamam 😁Oguanalar gelmesinler…

    Beğen

   4. Otelimiz tek katlı, o hayvanı çevresinde bir göreyim, hemen yüksek katlı bir otele taşınacağım. 😂

    Liked by 1 kişi

   5. Alev Abla dedi ki:

    İnan ben de hiç hazzetmiyorum. 😁

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.